Themes

2019 marks the third year of Mobility First! For this second open call, we have received a total of 233 applications, comprised of 130 individual applications and 33 organisation applications on behalf of 103 arts practitioners from 37 ASEM countries.

From this pool, we have selected to support a total of 24 artists and cultural professionals who are travelling to 8 countries in Asia and Europe.

These are the selected artists, cultural professionals and arts organisations:

Selected applications from individuals

NAME

NATIONALITY

ACTIVITY

MOBILITY ROUTE

Simon Zara

France

Artist residency

Strasbourg, France to Almaty, Kazakhstan

Ana Wojak

Australia

Batengan Festival Java

Gold Coast, Australia to Batu, East Java, Indonesia

Alisa Berger

Germany

Nakanojo arts residency and biennale

Cologne, Germany to Nakanojo, Japan

Chung Shih Hoh

Singapore

Short-term exploration/ networking trip of new music communities in Germany

Singapore to Berlin, Frankfurt, Stuttgart, Cologne, Lübeck, Germany

Fan Chon Hoo

Malaysia

Makassar Biennale 2019

George Town, Penang, Malaysia to Makassar, Indonesia

Janie Gibson

Australia

IETM Campus Eleusis 2019

Melbourne, Australia to Eleusis, Greece

 

Selected applications from organisations

NAME OF ORGANISATION

ACTIVITY

COUNTRY WHERE ACTIVITY IS HELD

SUPPORTED CULTURAL PRACTITIONERS

New Theatre Institute of Latvia

“Japan Focus” at the International Festival of Contemporary Theatre Homo Novus 2019

Riga, Latvia

Saki Tanaka (Japan); Akira Takayama (Japan); Tetsuya Umeda (Japan); Keigo Mikajiri (Japan); Takuya Matsumi (Japan)

Southeast Asia Fiction Film Lab (SEAFIC)

SEAFIC Lab: Session #2

Chiang Mai, Thailand

Franz Rodenkirchen (Germany); Youngjeong Oh (Korea)

Blind Signal

Blind Signal VTNM - GRMN

Berlin, Germany

Hue Trinh Luong (Viet Nam); Nguyen Thi Thu Huong Nghe danh (Viet Nam); Linh Ha Bui (Viet Nam); Nguyen Le Thuy Linh (Viet Nam)

Bellas Artes Projects Foundation

ESKWELA: Art Educational Programme

Makati, Philippines

Monica Narula (India); Jeebesh Bagchi (India); Shuddhabrata Sengupta (India)

Society “Party”/Time to Dance

Time to Dance/”Laiks Dejot 2019”, International Contemporary Dance Festival

Riga, Latvia

Xiao Ke (China); Zi Han Zhou (China); Stéphane Noël (Switzerland); Eko Supriyanto (Indonesia)

 

To know more about the selected artists, cultural professionals, and arts organisations, we have published the remarks from the Selection Committee here:

Overall Remarks from Selection Committee – Mobility First! 2nd Open Call